2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Най-златните олимпийски игри за България от 21 години

8 август 2021

България си тръгва с три златни медала от олимпийските игри в Токио - повече, отколкото на последните 4 олимпиади.

Olympia 2020 Tokio | Team Bulgarien Rhytmische Sportgymnastik
Снимка: Lisi Niesner/REUTERS

Българският ансамбъл по художествена гимнастика спечели трети златен медал за България от олимпийските игри в Токио и първи в историята на българската художествена гимнастика. Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова триумфираха в последния ден от XXXII летни олимпийски игри.

Голям успех за българските спортистки

Преди тях златни медали извоюваха Стойка Кръстева в боксовия турнир в категория до 51 килограма и 21-годишната Ивет Горанова, която стана олимпийска шампионка по карате в категория до 55 килограма. Златният медал на Горанова беше първият за български спортист от 2008 година, когато в Пекин гребкинята Румяна Нейкова стана олимпийска шампионка по скиф.

Ивет Горанова спечели първото олимпийско злато за България от 13 години.Снимка: Vincent Thian/ASSOCIATED PRESS/picture alliance

С медали от Токио си тръгват и Антоанета Костадинова, която спечели сребро в категорията 10 м. въздушен пистолет, както и Тайбе Юсеин и Евелина Николова, които завоюваха бронзови медали в борбата. Всички български медалистки са жени

Най-успешната олимпиада от години

С шестте медала, спечели от българските спортистки, България се нарежда в топ 30 на най-успешните държави на олимпийските игри в Токио. За последно страната си е тръгвала с толкова много отличия през 2008-а година - 2 златни, 1 сребърен и 9 бронзови медала. Толкова много златни медалисти пък България последно е имала преди 21 години - на Олимпийските игри в Сидни през 2000-а година, когато триумфират Тереза Маринова, Таню Киряков, Мария Гроздева, Гълъбин Боевски  и Армен Назарян.