1. Преминаване към съдържанието
  2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ
ОбществоСъединени американски щати

"Артемис II" се приземи успешно

АРД
11 април 2026

След зрелищния си полет в комоса четиримата астронавти от "Артемис II" се приводниха по план в Тихия океан. От НАСА вече обмислят следващи мисии до Луната.

Астронавтите Кристина Кок и Виктор Глоувър
Астронавтите Кристина Кок и Виктор Глоувър след завръщанетоСнимка: Joel Kowsky/NASA/Anadolu/picture alliance

Екипажът на мисията "Артемис II" се завърна успешно от първия полет на човечеството до Луната след повече от половин век. Четиримата астронавти кацнаха по план в Тихия океан след десетдневната си мисия на борда на капсулата "Орион". При кацането скоростта бе забавена от парашутисти.

Шефът на НАСА Джаред Айзъкман определи мисията като "перфектна" и каза, че "това е само началото". За 2028 година е планирано кацане на Луната, посочи Айзъкман.

Какво постигна мисията

Американските астронавти Кристина Кок, Виктор Глоувър, Рейд Уайзман и канадецът Джереми Хенсън успяха да се отдалечат от Земята повече от когото и да било преди това - на 406 000 километра. Това бе първият полет с екипаж до Луната от над 50 години.

Капсулата "Орион" успешно кацна в океана край бреговете на КалифорнияСнимка: NASA/Handout/REUTERS

По време на полета си астронавтите успяха да направят и снимки от обратната страна на Луната - от региони, невиждани до този момент от хората. Амит Кшатрия, заместник-администратор на НАСА, изтъкна: "Пътят към лунната повърхност е отворен. Преди 53 години човечеството си тръгна от Луната. Но този път се върнахме, за да останем". "Артемис II" се явява един вид генерална репетиция за планираното за 2028 година кацане на Луната. Дългосрочната цел на НАСА е изграждането на космическа станция на Луната.

 

Прескочи следващия раздел Повече по темата

Повече по темата

Прескочи следващия раздел Водеща тема на ДВ

Водеща тема на ДВ

Прескочи следващия раздел Още теми от ДВ

Още теми от ДВ