Grafite zabio tri gola Rusima

16. septembar 2009

Sinoć (15.09) su odigrane prve utakmice "Lige šampiona". Nekih većih iznenađenja nije bilo. Dva njemačka kluba Bayern i Wolfsburg su u svojim grupama startovali uspješno. Treći, VfB Stuttgart, igra večeras (16.09).

Drugi od ukupno tri gola protiv CSKA Grafite je postigao iz jedanesterca
Drugi od ukupno tri gola protiv CSKA Grafite je postigao iz jedanestercaFoto: AP

Wolfsburg je ostvario prvu pobjedu u svojoj istoriji u okviru renomiranog evropskog takmičenja „Lige šampiona“. Aktuelni njemački prvak je pred oko 24.000 gledalaca u Wolfsburgu pobjedio CSKA iz Moskve sa 3:1. Po zavšetku utakmice, vezni igrač „vukova“ iz Wolfsburga Christian Gentner je izjavio:

„Počeli smo dobro, mada smo u drugom poluvremenu malo popustili. No, na kraju se broje tri boda koja smo na početku Lige šampiona osvojili, dakle, svejedno je kako i na koji način. To smo danas i zaslužili. Tu nema nikakve sumnje“, rekao je Gentner.

Grafite je zasigurno top-napadač

Prvi gol Grafite-a je uslijedio nakon izvrsnog pasa MisimovićaFoto: picture-alliance/ dpa

Izvrstan među igračima Wolfsburga je bio Grafite koji je postigao čak tri gola. U prošloj sezoni proglašen „igračem godine“ u Njemačkoj, Grafite je prvi pogodak postigao nakon izvrsnog pasa Zvjezdana Misimovića. Samo pet minuta kasnije, Brazilac je povučen za dres u šesnaestercu gostiju. Sudija je dosudio jedanaesterac kojeg je Grafite uspješno realizirao. CSKA je u drugom poluvremenu bio znatno bolji. Alan Dsagojew je u 77. minutu smanjio na 2:1, nakon čega je tim iz Moskve imao nekoliko dobrih prilika da izjednači. No, kratko prije završetka utakmice, nakon što je Edin Džeko uspio da ispred gol-aut linije „spasi“ jednu loptu, Grafite je postigao i treći gol čime je osigurao prvu pobjedu Wolfsburga na početku „Lige šampiona“. Analizirajući igru vezni fudbaler Christian Gentner je o napadaču Wolfsburga nakon utakmice rekao:

„Ne mora se puno o tome govoriti. On je postigao tri gola čime je još jednom pokazao svoj neskriveni kvalitet. Grafite svakako spada među top-napadače na internacionalnoj sceni. Kao što rekoh, tri gola govore sama za sebe, tako da tu nema više ništa da se doda“.

Dakle, tim trenera Armina Veha, koji je u okviru Bundeslige pretrpio uzastopno tri poraza, na međunarodnoj fudbalskoj sceni je pokazao da se dobro oporavio. U drugoj utakmici grupe „B“, u kojoj igra Wolfsburg, Bešiktaš je u Istanbulu poražen od Manchester Uniteda sa 0:1.

Bayern uspješan tek u drugom poluvremenu

Prvi gol za Bayern je postigao odbrambeni igrač Daniel Van BuytenFoto: AP

Od njemačkih klubova, uspješan start je također imao i Bayern iz Münchena. Bayern je pred 40.000 gledalaca u Izraelu pobjedio Maccabija iz Haife sa 3:0. Nakon slabog prvog poluvremena, prvi pogodak za tim iz Münchena je postigao odbrambeni igrač, Belgijanac Daniel van Buyten i to tek u 64. minutu utakmice. Potom je sudbinu Maccabija sa dva gola, u 85. i 88. minutu, zapečatio sve bolji Thomas Müller. Prvi put od početka jesenje sezone u Njemačkoj, trener Louis van Gaal je dopustio francuskoj super zvijezdi Franku Ribery-ju da zaigra među prvih jedanaest.

U istoj grupi, u kojoj se nalazi i Bayern, dakle u grupi A, Juventus iz Torina je bez Diega, Salihamidžića i još nekih igrača na svom terenu odigrao svega neriješeno, 1:1, protiv izuzetno dobrog francuskog Bordeaux-a.

Večeras (16.09) treći njemački klub VfB Stuttgart igra protiv Glasgow Rangersa.

Autori: Arnulf Bettcher / Senad Tanović

Odg. urednica: Jasmina Rose