Αμερικανικές πυρηνικές βόμβες στη Γερμανία
6 Αυγούστου 2011![Viele junge Familien leben mit der Atombombe (Nachwuchs) Wolfgang Dick als Reporter und Fotograf überträgt sämtliche Nutzungsrechte zeitlich und örtlich unbegrenzt an die Deutsche Welle . Datum der Fotos: 20.07.2011](https://static.dw.com/image/15254420_800.webp)
Διαφήμιση
Η μικρή ειδυλλιακή περιοχή του Μπύχελ, η οποία ανήκει στο δήμο της Κολωνίας, είναι η μοναδική περιοχή ακόμα στη Γερμανία στην οποία βρίσκονται αποθηκευμένες αμερικανικές πυρηνικές κεφαλές. Πρόκειται για 20 πυρηνικές κεφαλές τύπου Β-61. Η ισχύς τους είναι 15 φορές μεγαλύτερη από ότι η βόμβα της Χιροσίμα. Δεν υπάρχει επίσημη πάντως παραδοχή ότι πράγματι κοντά στο στρατιωτικό αεροδρόμιο του Μπύχελ βρίσκονται αποθηκευμένες αυτές οι βόμβες αλλά δεν υπάρχει και επίσημη διάψευση.
"Μου επιτίθονταν ακόμα και με ψαλίδια του κήπου"
Ο κύριος λόγος είναι ότι το στρατιωτικό αεροδρόμιο στο Μπύχελ, όπου βρίσκονται οι αμερικανικές πυρηνικές κεφαλές απασχολούνται 2.500 άνθρωποι, οι οποίοι φοβούνται μήπως χάσουν τις δουλειές τους. Από τη μια πλευρά η αγωγή της Έλκε Κέλερ, από την άλλη πλευρά τα μέτρα περικοπών που έχει αποφασίσει η κυβέρνηση ίσως να ήταν και μια καλή πρόφαση για το γερμανικό στρατό να κλείσει το στρατιωτικό αεροδρόμιο του Μπύχελ. Είναι σίγουρα μια μεγάλη ψυχολογική πίεση για τη θαρραλέα Έλκε Κέλερ αλλά και πάλι δεν είναι πρόθυμη να εγκαταλείψει τον αγώνα της.
Wolfgang Dick / Μαρία Ρηγούτσου
Υπεύθ. Σύνταξης Ειρήνη Αναστασοπούλου
Διαφήμιση