Βουλγαρία: «μεθυστικές» διακοπές με φτηνό αλκοόλ και συνθετικά ναρκωτικά
14 Αυγούστου 2011![](https://static.dw.com/image/15310180_800.webp)
Διαφήμιση
Η Βουλγαρία έχει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά για έναν λεγόμενο βιώσιμο τουρισμό: αμμουδιές, φυσικά πάρκα, ιστορικούς θησαυρούς. Τελευταία όμως έχει αναπτυχθεί ένα άλλο είδος, ο αλκολτουρισμός.
Πριν λίγες μέρες 2 νεαροί τουρίστες σκοτώθηκαν πέφτοντας από το μπαλκόνι του ξενοδοχείου τους στην πόλη Obzor της Μαύρης Θάλασσας, ήταν Άγγλος και Πολωνός. Και στους δύο βρέθηκε μεγάλη περιεκτικότητα οινοπνεύματος στο αίμα τους. Τις προάλλες 15 ξένοι τουρίστες σώθηκαν από βέβαιο πνιγμό, ήταν τύφλα στα μεθύσι.
Bar crawl, η νέα μόδα
Οι περισσότεροι έρχονται από τη Γερμανία. Από το 2000, αλλά κυρίως από τότε που η Βουλγαρία έγινε μέλος της Ε.Ε. έχει γίνει προορισμός νέων τουριστών που με φτηνό οινόπνευμα και συνθετικά ναρκωτικά θέλουν να κάνουν «μεθυστικές» διακοπές. Επίσημα, βέβαια κατανάλωση υπερβολικού αλκοόλ στις παραλίες δεν γίνεται. Αλλά καθημερινά οργώνονται τα λεγόμενα bar crawl, όπου με 20 ευρώ είσοδο σε 5 ή 6 ντίσκο και από ένα ποτό δωρεάν, μπορείς στη συνέχεια να πιεις μέχρι τελικής πτώσης.
Διαγωνισμοί φιλιού και πάνω
Ο Κρις ήρθε πέρυσι στο Obzor σαν τουρίστας, φέτος είναι διοργανωτής τέτοιων βραδιών σε bar crawl και όπως λέει θα έρθει και πάλι του χρόνου. Βέβαια η ποιότητα του οινοπνεύματος χειροτερεύει κάθε φορά, όποιος θέλει καλύτερη ποιότητα αγοράζει στα σούπερ μάρκετ.
Η εικόνα πάντως είναι απογοητευτική. Κάθε χρόνο πεθαίνουν πολλά νεαρά παιδιά από υπερκατανάλωση οινοπνεύματος και από συνθετικά ναρκωτικά. Ο υπουργός Πολιτισμού της χώρας θέλει να αντικαταστήσει το θέλγητρο του αλκοόλ για την προσέλκυση τουριστών με τους πολιτιστικούς θησαυρούς, αλλά δεν είναι και πολύ εύκολο. Η Βουλγαρία έχει περάσει προς τα έξω την εικόνα ενός φτηνού τουριστικού προορισμού όπου οι νέοι πίνουν μέχρι τελικής πτώσης. Μέσα όμως ανδρώνονται οι φωνές, κυρίως ιδιοκτητών ξενοδοχείων, που ζητούν να αλλάξει αυτή η εικόνα και να σταματήσει η ροή αλκοολτουριστών…
Breuer/Ειρήνη Αναστασοπούλου
Υπεύθ. Σύνταξης Βιβή Παπαναγιώτου
Διαφήμιση