Η Πράγα νέο "Άμστερνταμ της Ανατολής";
4 Απριλίου 2011![](https://static.dw.com/image/6482470_800.webp)
Διαφήμιση
Το Cross-Club στην Πράγα έχει εξελιχθεί τα τελευταία χρόνια σε ένα από τα πιο θρυλικά κλαμπ της πρωτεύουσας. Το απόλυτο must για συγκροτήματα και νέους μουσικούς του εναλλακτικού χώρου αλλά και όσους ψάχνουν το κάτι διαφορετικό θα πει ο dj Lorenzo:
"Η μουσική κουλτούρα είναι στενά συνδεδεμένη με τα ναρκωτικά, αυτό ήταν πάντα έτσι. Δεν παίρνουν βέβαια όλοι ναρκωτικά, προσωπικά τα έχω κόψει εδώ και χρόνια, ούτε αλκοόλ πίνω. Ωστόσο πολλοί μουσικοί είναι εκεί που βρίσκονται σήμερα λόγω των ναρκωτικών. Αρκετοί από εκείνους που εμφανίζονται εδώ καπνίζουν μαριχουάνα, φυσικά και οι πελάτες".
Το Cross-Club είναι ένα από τα πιο γνωστά στέκια του εναλλακτικού χώρου στην τσεχική πρωτεύουσα. Πελάτες δεν είναι όμως μόνον Τσέχοι. Το 1/3 των πελατών έρχεται από το εξωτερικό. Βασικό τους κριτήριο ‘τα ναρκωτικά και η αίσθηση της ελευθερίας’, θα πει ο Λορέντσο:
"Πολλοί χαίρονται που μπορούν να καπνίσουν χασίς στο δρόμο αλλά και σε πολλά μαγαζιά. Στις χώρες τους αυτό δεν επιτρέπεται, πρέπει να κρύβονται. Φοβούνται μην καταλήξουν στη φυλακή εάν έχουν πάνω τους μερικά γραμμάρια μαριχουάνα. Ευτυχώς εδώ δεν είναι έτσι".
Παράδεισος για χρήστες
Η αστυνομία ωστόσο παρακολουθεί τις εξελίξεις με ιδιαίτερη ανησυχία καθώς τα φυτώρια παραγωγής ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια . Όπως σημειώνει ο εντεταλμένος της τσεχικής κυβέρνησης για την καταπολέμηση των ναρκωτικών Γιάκουμπ Φρίντριχ:
"Η αρχή ήταν τρόπον τινά ρομαντική. Υπήρχε μικρός αριθμός παραγωγών που απλώς αντήλλασσαν τα προϊόντα μεταξύ τους. Επρόκειτο για ένα φιλοσοφικό-πνευματικό επίπεδο. Σήμερα όμως η αγορά έχει λάβει εμπορικές διαστάσεις. Δραστηριοποιούνται εγκληματικές συμμορίες από το Βιετνάμ και την Ολλανδία, η κατάσταση έχει γίνει προβληματική".
Προβληματική η κοινωνική ανοχή
Στην Πράγα καταφθάνουν καθημερινά βαποράκια κυρίως από τη Γερμανία και την Ολλανδία για να προμηθευτούν ναρκωτικά. Και ενώ η χρήση μαριχουάνας έχει γίνει πλέον ένα μαζικό φαινόμενο όπως λέει ο ειδικός, αυτό που του προκαλεί μεγαλύτερη ανησυχία είναι η ηρωίνη και η μεθαμφεταμίνη:
Ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα όμως, σύμφωνα με τον ειδικό, είναι η κοινωνική ανοχή. Σχεδόν κανείς δεν φαίνεται να ενοχλείται πλέον ιδιαίτερα όταν κάποιος καπνίζει χασίς στο δρόμο.
Kilian Kirchgeßner / Κώστας Συμεωνίδης
Υπεύθ. σύνταξης: Στέφανος Γεωργακόπουλος
Διαφήμιση