Ναι στην ανακύκλωση, όχι στην αφάνιση των δασών
30 Απριλίου 2011![Umgestürzter Papierkorb mit Zeitungen. Eingestellt am 5.4.2011. © Imaginis - Fotolia.com](https://static.dw.com/image/6494012_800.webp)
Διαφήμιση
Το 1980 υπήρχε το όνειρο ενός γραφείου χωρίς χαρτιά. Τότε οι ειδικοί πίστευαν πως όταν θα χρησιμοποιηθούν ευρύτερα τα ηλεκτρονικά μέσα, καθώς και η ηλεκτρονική αλληλογραφία μέσω ίντερνετ, η κατανάλωση χαρτιού θα ήταν σχεδόν περιττή. Η πραγματικότητα όμως είναι πολύ διαφορετική, όπως ισχυρίζεται ο Άλμουτ Ράιχερτ, από το ομοσπονδιακό υπουργείο Περιβάλλοντος:
Με τα ηλεκτρονικά μέσα σήμερα τυπώνει κανείς περισσότερο. Αυτό πιστοποιεί και μια ευρωπαϊκή έκθεση με την επωνυμία «το χαρτί που εμπιστευόμαστε». Η κατανάλωση χαρτιού αυξάνεται παρά την οικονομική κρίση. Τέσσερις χώρες βρίσκονται στην κορυφή της κατανάλωσης στον τομέα αυτό: οι ΗΠΑ, η Κίνα, η Ιαπωνία και η Γερμανία.
Ρεκόρ κατανάλωσης στη Γερμανία!
Στη Γερμανία αντιστοιχούν 230 κιλά χαρτιού κατ’ άτομο το χρόνο. Αυτό είναι ένα υπερβολικό νούμερο όπως παραδέχεται ο Άλμουτ Ράιχερτ:
Είναι σημαντικό επίσης διότι η καλλιέργεια δασών για την εκμετάλλευση ξύλου από τις οποίες θα πάρουμε τις κυτταρικές ίνες που χρειάζονται για την παραγωγή χαρτιού απαιτούν 3 με 4 φορές περισσότερη ενέργεια και πέντε φορές περισσότερο νερό από ότι η παραγωγή χαρτιού μέσω ανακύκλωσης.
Η ζήτηση χαρτιού οδηγεί στο να καλλιεργηθούν ειδικές φυτείες στο βωμό των οποίων καμιά φορά θυσιάζονται υπεραιωνόβια δάση, όπως καταγγέλλει ο Μάρκους Ραντάι, από το WWF:
«Στη Σουμάτρα η καλλιέργεια ευκαλύπτου και ακακίας για μαζική παραγωγή χαρτιού είναι ο μεγαλύτερος δολοφόνος των υπεραιωνόβιων δασών».
Εκτός αυτού υπάρχει μια τάση τελευταία και για την καλλιέργεια γενετικά μεταλλαγμένων δέντρων, τα οποία μπορούν να έχουν μεγαλύτερες αποδόσεις αλλά όμως είναι καταστροφικά για το περιβάλλον. Οι ειδικοί συνιστούν μεγαλύτερη εγκράτεια, μεγαλύτερη εξοικονόμηση και ανακύκλωση του παλιού χαρτιού.
Anne Florenske / Μαρία Ρηγούτσου
Υπεύθυνη Σύνταξης Ειρήνη Αναστασοπούλου
Διαφήμιση