3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW
Ποδόσφαιρο

Παλεύει μέχρι το τέλος η Άιντραχτ

31 Οκτωβρίου 2021

Ισοφάριση στις καθυστερήσεις στην Μπούντεσλιγκα για την Άντραχτ Φρανκφούρτης, φετινό αντίπαλο του Ολυμπιακού στην Ευρώπη. Επιστροφή στις νίκες για τη Μπάγερν Μονάχου.

Μάρτιν Χίντερεγκερ και Γιουσούφ Πόουλσεν
Μάρτιν Χίντερεγκερ και Γιουσούφ Πόουλσεν μονομαχούν στο παιχνίδι Άϊντραχτ-Λειψίας Εικόνα: Sebastian Gollnow/dpa/picture alliance

Ήταν μία αξέχαστη βραδιά για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, αντίπαλο του Ολυμπιακού στην Ευρώπη, που αγωνίζεται να καλύψει το χαμένο έδαφος στο γερμανικό πρωτάθλημα και υποδεχόταν, το Σάββατο, τη δευτεραθλήτρια Γερμανίας, την ομάδα της Λειψίας. Με δύο μεγάλες ευκαιρίες του Κόστιτς στην αρχή του παιχνιδιού η Άιντραχτ φάνηκε να κυριαρχεί, αλλά ένα ακροβατικό γκολ του Δανού διεθνή Πόουλσεν στο 35ο λεπτό έδωσε προβάδισμα νίκης στη Λειψία. Κι όμως, η ομάδα της Φρανκφούρτης πάλεψε μέχρι το τέλος και τελικά, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τούτα με κεφαλιά πέτυχε το 1-1 από κόρνερ του δαιμόνιου Κόστιτς, ενώ ακόμη και ο τερματοφύλακας της Άιντραχτ είχε κατέβει στην αντίπαλη εστία.

Θεαματική επέμβαση από τον τερματοφύλακα της Λειψίας Πέτερ Γκουλάσι απέναντι στην ΆιντραχτΕικόνα: Sebastian Gollnow/dpa/picture alliance

Ανακούφιση, αλλά και αυτοκριτική από τον αθλητικό διευθυντή της Άιντραχτ, Μάρκους Κρέσε, μετά το παιχνίδι: «Φυσικά είμαστε ευτυχισμένοι, γιατί πετύχαμε αυτό το γκολ, τα παιδιά έβγαλαν ένταση. Αλλά αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, πρέπει να πούμε ότι συνολικά δεν πήγαμε καλά στο παιχνίδι, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Αλλά και στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν πολλά λάθη. Συμπερασματικά ναι, πρέπει να είμαστε πολύ ικανοποιημένοι με τον βαθμό της ισοπαλίας...»

«Ανταμειφθήκαμε για την προσπάθειά μας...»

Έξαλλοι πανηγυρισμοί για τους παίκτες της Λειψίας μετά το γκολ του Πόουλσεν μέσα στη ΦρανκφούρτηΕικόνα: Michael Probst/AP Photo/picture alliance

Μετά την ισοπαλία απέναντι στη Λειψία η ομάδα της Φρανκφούρτης παραμένει στη 15η θέση της βαθμολογίας, λίγο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Όμως στα τελευταία παιχνίδια δείχνει χαρακτήρα, προσπαθεί να βρει και πάλι τον καλό εαυτό της, δείχνει ότι δεν θα παραδοθεί αμαχητί. Αυτό θέλει να κρατήσει από το παιχνίδι του Σαββάτου και ο προπονητής της Άιντραχτ, Όλιβερ Γκλάσνερ: «Αυτή είναι η τρέλα του ποδοσφαίρου, με μία φάση μπορείς να βρεθείς από την άβυσσο στην κορυφή, αλλά και το αντίθετο μπορεί να γίνει. Σήμερα είμαστε τυχεροί, αλλά οι παίκτες μου πάλεψαν κιόλας για να έρθει η τύχη με το μέρος τους. Έχασαν ευκαιρίες, αλλά πίστεψαν στον εαυτό τους, συνέχισαν να βγαίνουν μπροστά και η επιμονή μας ανταμείφθηκε. Αλλά ξέρουμε κι εμείς ότι μπορούμε να παίξουμε καλύτερα και θέλουμε να παίξουμε καλύτερα...»

Η Μπάγερν ξαναβρίσκει τον εαυτό της

Με πέναλτι ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ανοίγει το σκορ στον εκτός έδρας αγώνα της Μπάγερν με την Ουνιόν ΒερολίνουΕικόνα: Michael Sohn/AP Photo/picture alliance

Λίγες μέρες μετά το «μπλάκαουτ» και τη συντριβή της από τη Γκλάντμπαχ για το Κύπελλο Γερμανίας, η Μπάγερν Μονάχου δοκιμαζόταν, το Σάββατο, στην καυτή έδρα της Ουνιόν Βερολίνου. Όμως αυτή τη φορά οι Βαυαροί ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι από την αρχή του παιχνιδιού, προηγήθηκαν γρήγορα με δύο γκολ του Λεβαντόφσκι και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στη μαχητική Ουνιόν. Τελικό αποτέλεσμα 5-2 για τους μόνιμους πρωταθλητές Γερμανίας με τον Βαυαρό Τόμας Μίλερ να εκφράζει την ικανοποίησή του, αλλά και τον σεβασμό του για τον αντίπαλο: «Ξέρουμε πώς μπορεί να εξελιχθεί ένα παιχνίδι σε αυτό το γήπεδο, με αυτή την ατμόσφαιρα. Κάποιος λόγος υπάρχει που αυτός ο αντίπαλος έχει καθιερωθεί στη Μπούντεσλιγκα, έχει μία πολύ δεμένη ομάδα», λέει ο επιθετικός της Μπάγερν. «Γι αυτό είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Πήγαμε καλά, ειδικά στα πρώτα 35 λεπτά, μπήκαμε στις μονομαχίες με δύναμη και δείξαμε αυτά που θέλαμε στο παιχνίδι».

Πανηγυρίζει τη νίκη της Βόλφσμπουργκ ο νέος προπονητής της ομάδας Φλόριαν ΚόλφελντΕικόνα: Revierfoto/imago images

Σε άλλα αξιοσημείωτα της δέκατης αγωνιστικής: Εύκολη νίκη 2-0 απέναντι στην Κολωνία για την Μπορούσια Ντόρτμουντ, που φτάνει σε απόσταση αναπνοής την πρώτη της βαθμολογίας Μπάγερν Μονάχου. Ιδανική πρεμιέρα για τον Φλόριαν Κόλφελντ στον πάγκο της Βόλφσμπουργκ με εκτός έδρας νίκη 2-0 επί της Μπάγερ Λεβερκούζεν. Σημαντική επικράτηση και για την Μάιντς μέσα στο Μπίλεφελντ απέναντι στην Αρμίνια με 2-1. Στη βαθμολογία σταθερά πρώτη παραμένει η Μπάγερν Μονάχου, ακολουθούν Μπορούσια Ντόρτμουντ, Φράιμπουργκ και Μπάγερ Λεβερκούζεν.