Ποιός φοβάται το Σένγκεν;
13 Μαΐου 2011![This is an undated image of a Danish border control point. Denmark on Wednesday May 11, 2011 joined an increasing number of European countries seeking tighter border controls, saying it will install permanent checking stations along its frontiers to curb crime and illegal immigration. (AP Photo/Finn Frandsen/POLFOTO) DENMARK OUT Det spegede slutspil om danskernes efterløn ser ud til at fortsætte onsdag på Christiansborg. Tirsdag endte forhandlingerne mellem De Radikale, Dansk Folkeparti og regeringen i et besynderligt spil, hvor frem og tilbage endte med at blive lige langt. Først sagde rygterne, at der var en aftale. Så var der ikke nogen alligevel, og De Radikale mistede tålmodigheden og gik hjem. Til gengæld brændte lyset i Finansministeriet til sent tirsdag aften, og rygterne gik på hemmelige forhandlinger mellem regeringen og Dansk Folkeparti. Ifølge Ritzaus oplysninger er det Dansk Folkepartis forslag om at genindføre grænsekontrollen, der nu blokerer for, at regeringen kan lave en aftale med støttepartiet og De Radikale om en forringelse af efterlønnen og forhøjelse af folkepensionsalderen. Dansk Folkeparti kræver nemlig, at en aftale om genindførelsen af grænsekontrollen falder på plads, før partiet underskriver aftalen om tilbagetrækningsreformen.Ritzau. (Finn Frandsen/POLFOTO/Arkiv)](https://static.dw.com/image/15068924_800.webp)
Διαφήμιση
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο επιχειρεί να πρωτοστατήσει σε ένα πολιτικό μέτωπο κατά της διάλυσης του Σένγκεν. Αν και ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών Χανς Πέτερ Φρήντριχ δηλώνει ότι έχει κατανόηση για τη Γαλλία, ο Γερμανός ευρωβουλευτής των συγκυβερνώντων Χριστιανοκοινωνιστών Μάρκους Φέρμπερ δηλώνει ότι είναι αντίθετος με την επαναφορά των συνοριακών ελέγχων:
«Δεν πιστεύω ότι χρειάζονται αλλαγές στο Σένγκεν. Και σήμερα τα κράτη-μέλη μπορούν, υπό προϋποθέσεις, να διενεργούν συνοριακούς έλεγχους για μία ορισμένη χρονική περίοδο. Θυμίζω ότι κατά τη διάρκεια της Συνόδου Κορυφής του ΝΑΤΟ που είχε γίνει στο Στρασβούργο και το Μπάντεν Μπάντεν τα γαλλογερμανικά σύνορα ελέγχονταν συνεχώς. Αυτό που χρειάζεται είναι να ανταποκριθούν όλα τα κράτη-μέλη στις υποχρεώσεις τους. Δηλαδή να ελέγχουν αποτελεσματικά τα εξωτερικά σύνορα της Ένωσης, χωρίς όμως να παραβιάζουν τα δικαιώματα των προσφύγων και των αιτούντων πολιτικό άσυλο» λέει ο Μάρκους Φέρμπερ στην Deutsche Welle.
Ελλάδα, όπως ...Σουηδία
«Τις τελευταίες εβδομάδες συζητάμε για 25.000 πρόσφυγες από την Τυνησία, που έφτασαν ξαφνικά στην Ιταλία. Μα όλα τα προηγούμενα χρόνια η Σουηδία υποδεχόταν περισσότερους από 25.000 ανθρώπους κάθε χρόνο, κάποιες ευρωπαϊκές χώρες δέχονται ακόμα περισσότερους σε σχέση με τον πληθυσμό τους, αλλά μέχρι σήμερα κανείς δεν έφτασε στο σημείο να αμφισβητήσει το Σένγκεν. Είναι κρίμα να αρχίζουμε τώρα αυτή τη συζήτηση για ένα πρόβλημα που πρέπει να λύσουμε από κοινού στην Ευρώπη» τονίζει ο Γερμανός ευρωβουλευτής.
Ο ευρωβουλευτής Μάρκους Φέρμπερ προτείνει αυτό που, κατά τη δική του άποψη, είναι η καλύτερη ευρωπαϊκή λύση: μία μακροπρόθεσμη προοπτική με οικονομικά κίνητρα που θα κρατάει τους πρόσφυγες στην πατρίδα τους, άρα και μακριά από την Ευρώπη.
«Ο Σαρκοζί φοβάται ότι οι γαλλόφωνοι πρόσφυγες από την Τυνησία, ίσως και από τη Λιβύη, θα κατακλύσουν τη Γαλλία αντί να παραμείνουν στην Ιταλία, ενώ ο Μπερλουσκόνι τους δίνει βίζα για να τους ξεφορτωθεί. Το ζήτημα είναι να αφήσει κανείς κατά μέρος τις εσωτερικές πολιτικές σκοπιμότητες και να βοηθήσει τους ανθρώπους στην ίδια τους την πατρίδα, για παράδειγμα προσφέροντας οικονομικά κίνητρα στην Τυνησία ή τερματίζοντας τον εμφύλιο πόλεμο στη Λιβύη»
Ευρωκοινοβούλιο εναντίον Κομισιόν
«Εγώ ζω σε παραμεθόριο περιοχή και συγκεκριμένα στα σύνορα Γερμανίας- Ολλανδίας- Βελγίου. Κινούμαι συνεχώς ανάμεσα στο Άαχεν, τη Λιέγη και το Μάαστριχτ. Θα ήθελα να μου εξηγήσετε κ. Μάλστρεμ, με ποιόν τρόπο ακριβώς συνεισφέρω στην επίλυση του μεταναστευτικού προβλήματος στη Μεσόγειο, επιδεικνύοντας την ταυτότητά μου όταν ταξιδεύω από το Άαχεν στο Μάαστριχτ» δηλώνει χαρακτηριστικά ο Μάρτιν Σουλτς.
Γιάννης Παπαδημητρίου, Στρασβούργο
Υπευθ.σύνταξης: Μαρία Ρηγούτσου
Διαφήμιση