«Στην Ελλάδα σημειώνεται πρόοδος στην αντιμετώπιση πυρκαγιών»
26 Αυγούστου 2009![](https://static.dw.com/image/4599950_800.webp)
Τελικά τα χειρότερα δεν ήρθαν για την Αττική. Παρά τα χιλιάδες στρέμματα δάσους που χάθηκαν -ίσως και ανεπιστρεπτί- για τον περιβόητο πνεύμονα του λεκανοπεδίου τουλάχιστον φέτος δεν θρηνήσαμε ανθρώπινες ζωές, όπως προ διετίας στην Πελοπόννησο.
Ήρθε λοιπόν η ώρα των απολογισμών και της εξαγωγής συμπερασμάτων. Oι περισσότεροι αναλυτές εντός και εκτός Ελλάδος φαίνεται να συμφωνούν ότι το πάθημα του 2007 δεν έγινε μάθημα και έτσι για μια ακόμα φορά οι Έλληνες πολίτες βρέθηκαν στο ίδιο έργο θεατές.
Αισιοδοξεί ο Γερμανός πολιτικός
Υπάρχει φως στην άκρη του τούνελ; Ο Γερμανός ευρωβουλευτής Καρλ-Χάιντς Φλόρεντς, μέλος της Επιτροπής Περιβάλλοντος του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος, πιστεύει πως ναι. Διαπιστώνει μάλιστα βήματα προόδου στον τρόπο με τον οποίο η ελληνική πολιτεία χειρίζεται το ζήτημα των πυρκαγιών.
Ζητούνται εθελοντές…
Σε συνέντευξή του στον γερμανικό ραδιοφωνικό σταθμό Deutschlandfunk αναφέρθηκε στα μέτρα πρόληψης που έχουν ληφθεί τα τελευταία χρόνια από το ελληνικό δημόσιο: «Η Ελλάδα δεν διαθέτει βέβαια μεγάλο αριθμό εθελοντών πυροσβεστών όπως η Γερμανία. Για τη Γερμανία αποτελεί κέρδος ότι κάθε χωριό, κάθε μικρή πόλη έχει ομάδα εθελοντών πυροσβεστών που είναι σε θέση να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά μια πυρκαγιά. Κάτι παρόμοιο δεν υπάρχει δυστυχώς στην Ελλάδα. Από την άλλη πλευρά ωστόσο έχει σημειωθεί πρόοδος την τελευταία διετία στον τομέα καταστολής και πρόληψης των πυρκαγιών. Ήδη οι πρώτες ελληνικές πόλεις αντιμετωπίζουν την έλλειψη των πυροσβεστών-δημοσίων υπαλλήλων προσλαμβάνοντας ιδιωτικούς πυροσβέστες και εθελοντές. Είναι σίγουρα μια αρχή. Πρέπει ωστόσο να καταστήσω σαφές ότι η ευθύνη της πρόληψης και καταπολέμησης πυρκαγιών βρίσκεται στο ελληνικό κράτος. Οι Βρυξέλλες μπορούν μόνο να συμβάλουν στις προσπάθειες των Ελλήνων. Τα ευρωπαϊκά πυροσβεστικά αεροσκάφη είναι πάντοτε έτοιμα να βοηθήσουν. Μπορούν όμως να απογειωθούν μόνο όταν η Ελλάδα δώσει πράσινο φως».
Οι κάμένες εκτάσεις δεν πρέπει να αποχαρακτηρίζονται
μου προς του Έλληνες συναδέλφους μου. Διότι διαφορετικά δεν θα καταφέρουμε να αντιμετωπίσουμε αυτό το εξαιρετικά σημαντικό ζήτημα».
DLF/Hanns Ostermann/Στέφανος Γεωργακόπουλος
Υπεύθ. σύνταξης: Σπύρος Μοσκόβου