Στη σκιά της πυρηνικής καταστροφής η έναρξη της σχολικής χρονιάς
5 Απριλίου 2011![](https://static.dw.com/image/6492922_800.webp)
Διαφήμιση
Η έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς στην Ιαπωνία βρίσκει τη χώρα αντιμέτωπη με τη μεγαλύτερη μεταπολεμική πυρηνική κρίση. Βασικό εργαλείο στα χέρια των μαθητών από χθες είναι οι μετρητές ραδιενέργειας. Στο σύνολο των 1.400 σχολείων της περιφέρειας της Φουκουσίμα διεξάγονται εδώ και τρεις μέρες μετρήσεις. Οι γονείς εμφανίζονται φυσικά ιδιαίτερα ανήσυχοι και ρωτούν συνεχώς τις αρχές εάν είναι ασφαλές για τα παιδιά τους να πηγαίνουν στο σχολείο και να παίζουν στις αυλές. Εκπρόσωπος της σχολικής αρχής προσπαθεί να καθησυχάσει τους γονείς ζητώντας να δείξουν κατανόηση: "Σας παρακαλώ όλους να μην ανησυχείτε για τις μετρήσεις. Το κάνουμε άλλωστε μόνον για να δείξουμε πόσο σημαντική είναι για εμάς η υγεία των μαθητών".
Ανησυχητικοί οι αριθμοί
Κατά τη διάρκεια της νύχτας η Tepco ξεκίνησε με τη μεταφορά συνολικά 11,5 εκατομμύριων λίτρων νερού με ραδιενέργεια στη θάλασσα. Αυτό κρίθηκε αναγκαίο προκειμένου να δημιουργηθεί χώρος για την αποθήκευση πολύ πιο μολυσμένου με ραδιενέργεια νερού. Εκπρόσωπος της εταιρίας διαβεβαιώνει ότι το μέτρο αυτό δεν συνεπάγεται κινδύνους για την ανθρώπινη υγεία ενώ ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Εντάνο διευκρίνισε ότι δεν υπάρχει εναλλακτική επιλογή. Όταν θα έχει ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία μπορούν να ξεκινήσουν οι εργασίες αποκατάστασης του κατεστραμμένου συστήματος ψύξης.
Μαθήματα αλληλεγγύης
Nils Kinkel (NDR) / Κώστας Συμεωνίδης
Υπεύθ. σύνταξης: Βιβή Παπαναγιώτου
Διαφήμιση