2. Μετάβαση στο κύριο μενού
  3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW

To "σήκωσε" τελικά η Βραζιλία

21 Αυγούστου 2016

Κι όμως, η Βραζιλία είναι ακόμη εδώ και ο Νεϊμάρ μπορεί να κερδίζει τίτλους: το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο πηγαίνει στη Σελεσάο μετά από μία δύσκολη νίκη επί της Γερμανίας.

Εικόνα: Reuters/B. Kelly

Ο Τίμο Χορν μπορεί να είναι μόλις 23 χρονών, αλλά έχει ήδη 66 συμμετοχές στη "Μπούντεσλιγκα", το γερμανικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου. Νέος με εμπειρία λοιπόν. Αλλά την εμπειρία που έζησε στο θρυλικό Μαρακανά, τον ναό του ποδοσφαίρου, το βράδυ του Σαββάτου, ο γερμανός τερματοφύλακας δεν θα την ξεχάσει ποτέ: μπροστά του απλωνόταν μία κίτρινη θάλασσα από δεκάδες χιλιάδες αφιονισμένους καριόκας, που φώναζαν, τραγουδούσαν, σφύριζαν, έκαναν τα πάντα για να εμψυχώσουν την ομάδα τους, σε μία άτυπη ρεβάνς για τον διασυρμό από τη Γερμανία πριν από δύο χρόνια στα ημιτελικά του Μουντιάλ.

Η ατμόσφαιρα στο Μαρακανά ήταν μοναδική. Γερμανοί δημοσιογράφοι έλεγαν ότι είναι σαν να πιάνεις με τα χέρια σου τη χαρά του ποδοσφαίρου, την ένταση του παιχνιδιού. Οι αλήθεια είναι ότι δεν έλειψε και η ενόχληση από την επιμονή κάποιων καριόκας να συνεχίζουν το τραγούδι ακόμα και στην ανάκρουση του εθνικού ύμνου για τους "φιλοξενούμενους" Γερμανούς. Αλλά αυτό δεν ήταν τίποτα μπροστά στο πανδαιμόνιο που επικράτησε μετά τη σέντρα. Κι όμως, η νεανική ομάδα της Γερμανίας άρχισε καλά ή τουλάχιστον ψύχραιμα. Προσπάθησε να απομονώσει τον Νεϊμάρ, τον σούπερ-σταρ της Μπαρτσελόνα και της Εθνικής Βραζιλίας, είχε και κάποιες ευκαιρίες. Τα νέα ταλέντα της Μπούντεσλιγκα προσπάθησαν να ακολουθήσουν τις οδηγίες του πάντα ψύχραιμου Χορστ Χρούμπες, που έλεγε στους παίκτες του: "Σκεφτείτε ότι είστε στο δικό σας γήπεδο, όχι στο δικό τους".

Αριστουργηματική εκτέλεση από Νεϊμάρ

Δεν ήταν εύκολο. Και στο 27ο λεπτό ο Νεϊμάρ χύπησε από εκεί που δεν το περίμεναν. Ή μάλλον από εκεί ακριβώς που το περίμεναν: με μία αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ από τα 28 μέτρα, που ήταν αρκετή για να δώσει το προβάδισμα στη Σελεσάο και να βάλει "φωτιά" στο Μαρακανά. Ύμνοι στις εξέδρες για τον Νεϊμάρ, ο οποίος τα είχε ακούσει από τους συμπατριώτες του στο Μουντιάλ του 2014, ιδιαίτερα μετά τα επτά γκολ από τη Γερμανία στον ημιτελικό του Μπέλο Οριζόντε. Αλλά ο Χρούμπες δεν αλλάζει κάτι στην ομάδα και συνεχίζει να κυνηγάει το γκολ. "Ξέρουμε μπάλα και είμαστε σίγουροι ότι θα έχουμε την ευκαιρία μας, το αργότερο στο δεύτερο ημίχρονο" έλεγε ο γερμανός προπονητής. Έτσι κι έγινε τελικά. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βραζιλιάνοι άρχισαν να παρουσιάζουν κάποιες στιγμιαίες αδυναμίες, κάποια ελλειψη αυτοσυγκέντρωσης, κι όταν ο Τζέρεμι Τόλιαν βρήκε την ευκαιρία δεν την άφησε να πάει χαμένη: 1-1 από τον άσο της Χόφενχαϊμ στο 59ο λεπτό.

Ο Νεϊμάρ ήταν ο πρωταγωνιστής για τη ΒραζιλίαΕικόνα: Reuters/M. Brindicci

Το Μαρκανά βουβάθηκε. Αλλά πήρε πάλι φωτιά στο 78ο λεπτό, όταν οι Φελίπε Άντερσον και Νεϊμάρ "κατάφεραν" να χάσουν διπλή ευκαιρία. Με τα πολλά οι Γερμανοί σώζουν την ισοπαλία και πάνε στην παράταση. Η επιθετική ομοβροντία των Βραζιλιάνων συνεχίζεται και τρεις φορές οι Γερμανοί γλυτώνουν το γκολ με υπερένταση την τελευταία στιγμή πριν η Σελεσάο αρχίσει να πανηγυρίζει το 2-1. Σε αυτή τη φάση η Γερμανία φαινόταν κουρασμένη και ο Χρούμπες το παραδέχθηκε μετά το ματς.

Τα ψυχοφθόρα πέναλντι

Θέλοντας και μη, οι δύο ομάδες πήγαν στη διαδικασία των πέναλτι. Τα έβαλαν όλοι, εκτός από τον άτυχο Νιλς Πέτερσεν, στον οποίο είχε "όχι" ο τερματοφύλακας της Σελεσάο. Ο Πέτερσεν προσπάθησε να το αντιμετωπίσει με σαρκαστικό πνεύμα: "Παντού υπάρχει ένα κορόιδο, σήμερα ήμουν εγώ το κορόιδο. Είμαι πράγματι απογοητευμένος..." έλεγε ο παίκτης της Φράιμπουργκ μετά το παιχνίδι, αποκαλύπτοντας μάλιστα ότι οι Γερμανοί δεν είχαν κάνει καθόλου προπόνηση στα πέναλτι. Ίσως ήταν το μοναδικό λάθος της Νατσιονάλμανσαφτ σε μία, κατά τα άλλα, εξαιρετική διοργάνωση. Τελευταία πινελιά και πάλι από τον Νεϊμάρ στο τελευταίο πέναλτι: λίγη φόρα, ψύχραιμη εκτέλεση, χρυσό μετάλλιο για τη Βραζιλία.

Απογοήτευση για τον ατυχο Νιλς ΠέτερσενΕικόνα: Reuters/M. Brindicci