2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

„Vatreni“ zavili Engleze „u crno“

Srećko Matić22. studenoga 2007

Razočarani Englezi, presretni Rusi: nakon pobjede hrvatske nogometne reprezentacije pred 90 000 gledatelja na Wembleyu od 3:2, Engleska se nije uspjela kvalificirati za nastup na prvenstvu Europe 2008.

Dvoboj Stevena Gerrarda i Luke Modrića (d.) na WembleyuFoto: picture-alliance/ dpa

„Pobjeda nije bila slučajna“, rekao je izbornik „Vatrenih“ Slaven Bilić jutros nakon dolaska u Zagreb. „Bomba“ Mladena Petrića u 78. minuti za konačni rezultat „zapečatila“ je sudbinu Engleza, a istovremeno je Rusija na gostovanju kod Andore morala drhtazi do samog kraja: mršavih 1:0 bilo je dovoljno ekipi Guusa Hiddinka da plasman na EURO 2008. Hrvatska je povela ranim zgoditkom Nike Kranjčara već u 8. minuti, a Engleze je već u 14. minuti šokirao Ivica Olić s drugim golom.

Rasprodanim Wembleyem je zavladala „mrtvačka tišina“. Na početku drugog dijela Frank Lampard s bijele točke smanjuje na 1:2, i Englezi sve karte bacaju u napad. Tipičnim briganskim „kick&rush“-stilom Peter Crouch na nabacivanje Davida Beckhama izjednačuje…već spomenuti Petrić udarcem s 25 metara pokopao je sve engleske nade….u osmom gotovanju na „Otoku“ Hrvatska je upisala prvu pobjedu. Iako razočaran, engleski izbornik McLaren nije želio sinoć podnijeti ostavku.

David Beckham: fotografija kaže sve...Foto: AP
Engleski navijači ostaju na "Otoku"Foto: AP

Uz Rusiju, sinoć su u posljednjem kvalifikacijskom kolu plasman na Europsko prvenstvo osigurali još i Turci, Portugalci i Šveđani. Napadač hrvatske reprezentacije Eduardo da Silva drugi je strijelac kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2008. godine. Eduardo je u 11 nastupa postigao 10 pogodaka. Od njega je bio uspješniji samo napadač Sjeverne Irske David Healy sa 13 pogodaka.