Mówimy (wyłącznie?) po niemiecku
14 października 2010
Minister spraw wewnętrznych w rządzie Dolnej Saksonii, Uwe Schünemann, (CDU), przestrzega przed uprawianiem «czystej symboliki», ale domaga się «wczesnego nauczania małych imigrantów języka już w przedszkolu». Z kolei minister oświaty w Nadrenii Północnej – Westfalii, Sylvia Löhrmann, (Zieloni), uważa dyskusję w tej sprawie za nieco przesadzoną. Pełnomocnik rządu do spraw integracji, Maria Böhmer (CDU), i generalny sekretarz FDP, Christian Lindner, wypowiedzieli się za wprowadzeniem obowiązku mówienia po niemiecku na szkolnych przerwach. Jednakże rząd nie planuje ustawowej regulacji w kwestii obowiązkowego niemieckiego, licząc na konsens między szkołą, nauczycielami i rodzicami.
Nauka w przedszkolu
«Powinniśmy wystrzegać się symbolicznego akcjonizmu», stwierdził na łamach gazety «Neue Osnabrücker Zeitung» szef MSW w Dolnej Saksonii, Schünemann. Polityk CDU przestrzega, że przepis, nakładający obowiązek mówienia po niemiecku podczas przerw lekcyjnych, wywołałby tylko nowe konflikty w szkole. Schünemann jest nowym rzecznikiem stałej konferencji landowych ministrów spraw wewnętrznych z ramienia CDU. Zdaniem ministra, wcześnie rozpoczęta nauka niemieckiego dla dzieci imigrantów w przedszkolach najbardziej przyczyniłaby się to tego, by w szkołach mówiono po niemiecku, «co uważam za słuszne», dodał Schünemann.
Szkolna policja?
Minister spraw wewnętrznych z Dolnej Saksonii postuluje ponadto, by wpisać do konstytucji «niemiecki jako język krajowy», co – jego zdaniem – byłoby jasnym opowiedzeniem się za językiem niemieckim. Także minister oświaty w Nadrenii Północnej – Westfalii, Sylvia Löhrmann, odrzuca wprowadzenie obowiązku mówienia po niemiecku na dziedzińcu szkolnym. Pani minister stawia pytanie, kto miałby nadzorować przestrzeganie tego nakazu. W radiu MDR Info w Halle minister spytała: «czy mamy zamiar skierować policję na szkolne dziedzińce, czy też chcemy nałożyć kolejny obowiązek na nauczycieli?». Zdaniem polityk z partii Zielonych w szkołach potrzeba więcej polityki socjalnej, by rozwiązać problemy biedy i inne problemy socjalne.
ag/ Andrzej Paprzyca
red. odp.: Andrzej Pawlak