Nagle zamknęli najważniejszy most. Nie do uratowania
19 czerwca 2026
Nagle zamknięty najważniejszy most w Bonn – dawnej stolicy Niemiec – jest nie do uratowania. Intensywnie użytkowana konstrukcja w północnej części miasta na razie nie będzie dopuszczona do użytku – poinformował minister transportu Niemiec Patrick Schnieder. Most autostradowy nad Renem został zamknięty na początku czerwca z powodu uszkodzeń.
Defekty na lewobrzeżnym moście dojazdowym są poważniejsze, niż pierwotnie zakładano – oświadczył Schnieder po drugim posiedzeniu zespołu koordynującago z udziałem władz federalnych, krajowych i samorządowych w Bonn. Most zostanie rozebrany i zbudowany od nowa.
Nowy most gotowy w 2028 roku
– Teraz najważniejsza jest szybkość działania – podkreślił Patrick Schnieder. Procedura przetargowa ma rozpocząć się natychmiast, tak aby jeszcze w lipcu można było przystąpić do rozbiórki. Celem jest oddanie nowego mostu do użytku najpóźniej do końca 2028 roku.
Most północny w Bonn jest częścią autostrady A565 i stanowi najważniejsze połączenie wschód–zachód w całym regionie. Pochodzi z lat 60. XX wieku i znajduje się w złym stanie technicznym. Już od lutego obowiązywał na nim zakaz ruchu dla samochodów ciężarowych o masie powyżej 7,5 tony.
Na początku czerwca nadreński most został niespodziewanie zamknięty dla ruchu. Jak podała spółka Autobahn GmbH, kontrole wykazały poważne uszkodzenia konstrukcji nośnej.
„Absolutna katastrofa”
Dla regionu zamknięcie mostu stało się poważnym problemem; klub automobilowy ADAC określił sytuację jako „absolutną katastrofę”. Wielu kierowców omija Bonn, kierując się w stronę aglomeracji kolońskiej, co dodatkowo obciąża tamtejszy, już przeciążony system transportowy. Również środowiska gospodarcze są zaniepokojonie: „Mosty na Renie są żyłami życia naszego regionu” – oświadczyła Izba Przemysłowo‑Handlowa z regionu Bonn i Ren-Sieg.
W dawnej stolicy Niemiec od momentu nagłego zamknięcia mostu doszło do poważnych utrudnień w ruchu. Korki powstają niemal w każdej części miasta. Władze Bonn zapowiedziały różne działania doraźne w celu złagodzenia sytuacji. Wśród nich m.in. czasowe wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej, aby zachęcić mieszkańców do przesiadki z samochodów na autobusy i kolej.
Zgodnie z dotychczasowymi planami budowa nowego mostu północnego miała rozpocząć się najwcześniej w latach 30. tego stulecia.
Chcesz skomentować nasze artykuły? Dołącz do nas na facebooku! >>
(DPA/dom)