3. Przejdź do dalszych stron DW
SportPolska

Niemieckie media: Francja rozczarowała w meczu z Polską

26 czerwca 2024

Media w Niemczech podsumowują ostatni mecz Polaków na Euro 2024. Zajmuje je także sprawa sędziego Marciniaka.

Mecz Polska-Francja na Euro 2024
Mecz Polska-Francja na Euro 2024Zdjęcie: Friso Gentsch/dpa/picture alliance

„Francja zaprzepaściła w meczu z Polską zwycięstwo w grupie i zajęła tylko drugie miejsce” – pisze portal Sportschau.de. Zwraca uwagę na „nieco ospałą” grę Francuzów szczególnie w pierwszych 30 minutach meczu, co ułatwiło mecz Polakom. W tym czasie grali na równi z Francuzami. „Ale już pod koniec pierwszej połowy okazało się, że Francuzi – jeżeli grają na poważnie – potrafią być niebezpieczni” – czytamy.

Pocieszenie dla polskich kibiców

Dziennik „Die Welt” podkreśla, że Francja „rozczarowała w meczu z Polską”. „Chwiejny faworyt” – tytułuje dziennik. I dodaje, że faworyt do tytułu mistrza Europy nie grał przekonująco. Gazeta chwali polskiego bramkarza Łukasza Skorupskiego za dobre reakcje na ataki na bramkę ze strony kapitana francuskiej jedenastki Kyliana Mbappe.

„Poza tym obie drużyny zaoferowały półrozrywkowe letnie kopanie w pierwszej połowie. Wyeliminowani już Polacy nie ukrywali, że chcieli dać swoim około 20 tysiącom rodaków na stadionie coś do kibicowania na koniec rozczarowującego turnieju” – pisze „Die Welt”. Dodaje, że powrót na boisko Roberta Lewandowskiego, który jeszcze przed meczem zaznaczył, że będzie kontynuował karierę w reprezentacji Polski, dobrze zrobił polskiej drużynie.

Kłopot z Marciniakiem

Z kolei bulwarowy dziennik „Bild” pisze o rzekomych planach UEFA dotyczących polskiego sędziego Szymona Marciniaka. „Podobno UEFA planuje wcześniej odesłać (go) do domu! Oznaczałoby to, że nie będzie on już w gronie arbitrów sędziujących mecze pucharowe” – czytamy. „Bild” powołuje się na informacje „Przeglądu Sportowego”. „To normalne, że skład sędziowski na turnieju jest redukowany po wstępnej rundzie. W przypadku Polaka wczesne odpadnięcie jest jednak zaskakujące!” – pisze.

Sędzia Szymon MarciniakZdjęcie: Buriakov/BEAUTIFUL SPORTS/picture alliance

Marciniak sędziował finał Argentyna-Francja na Mistrzostwach Świata w 2022 roku. Na Mistrzostwach Europy pozwolono mu jednak sędziować tylko mecz Belgii z Rumunią. To „Niemcy mają być winni”, że Marciniak odpadnie, a „Polacy wyczuwają spisek sędziowski” – pisze „Bild”. Wskazuje na „brzemienny w skutkach błąd” Marciniaka popełniony w drugim meczu półfinałowym Ligi Mistrzów między FC Bayern a Realem Madryt, który zakończył się wynikiem 1:2. W czternastej minucie dogrywki Matthijs de Ligt strzelił gola wyrównującego, ale mecz został już wcześniej przerwany, bo Marciniak odgwizdał spalonego i odebrał monachijskiej drużynie szansę na remis i dogrywkę.

W kwestii nominacji sędziowskich odpowiedzialna jest tylko UEFA – wyjaśnia „Bild”, odnosząc się do plotek, czy aby Niemcy nie mają coś wspólnego ze sprawą Marciniaka. Oprócz niego wcześniej odesłany z Euro 2024 ma zostać także najlepszy włoski sędzia Daniele Orsato, który sędziował mecz Niemcy-Szwajcaria. W tym spotkaniu odmówił niemieckiej drużynie zasłużonego rzutu karnego – zauważa „Bild”.