Piękny gest bezdomnego. Przekazał 200 euro dla ubogich
19 grudnia 2025
Bezdomny mężczyzna ze Stuttgartu w Niemczech przekazał 200 euro na rzecz samotnych matek. Kwotę tę mozolnie zgromadził, zbierając butelki na kaucję. Chciał umożliwić matkom samotnie wychowującym dzieci „piękne święta” Bożego Narodzenia. O tym pięknym geście donosi niemiecka stacja SWR, a za nią agencja prasowa DPA. Mężczyzna, który nazywa siebie „Schwalbe” („Jaskółka”), przekazał pieniądze do Biura Socjalnego Kobiet-Katoliczek (SkF).
Na „piękne święta”
W odręcznie napisanym liście darczyńca poprosił, aby pieniądze trafiły do matek, „żeby miały piękne święta” – podało biuro SkF z diecezji Rottenburg-Stuttgart. – Ten gest głęboko nas porusza i pokazuje, że prawdziwa hojność nie zna granic – zwłaszcza że on sam prawie nic nie ma – powiedziała siostra Nicola Maria, która odebrała pieniądze włożone do koperty.
Cała suma trafiła do jednej z potrzebujących matek ze Stuttgartu. Pomoc przyszła dla niej w samą porę.
Nie chce rozgłosu
– Oniemiałyśmy i jesteśmy wdzięczne – mówi Svenja Gruss, przewodnicząca biura, do którego trafiła darowizna. – Znam „Schwalbe” osobiście. Gdy jest ładna pogoda, siedzi na murku w przyzamkowym parku i czyta książki – dodała.
Pieniądze musiały być ciężko zarobione. Aby uzbierać 200 euro z kaucji, potrzeba 2500 szklanych butelek z kaucją 8 centów za sztukę lub 800 plastikowych butelek z kaucją 25 centów.
Sam „Schwalbe” po przekazaniu darowizny nie chce rozgłosu. Stacji SWR powiedział, że jest wierzącym chrześcijaninem i „ponieważ Jezus w przyszłym tygodniu ma urodziny, te 200 euro to jego prezent dla Boga”. A zapytany o przesłanie powiedział: „Jedni mają za dużo, inni za mało – właściwie byłoby dość dla wszystkich, gdyby lepiej to podzielić”.
(DPA/dom)