1. Mergi direct la conținut
  2. Mergi direct la meniul principal
  3. Accesează direct mai multe site-uri DW

Spotmedia.ro: Taxă pe gândire

28 iunie 2025

Analfabetismul funcțional se apropie de 50%, iar ministrul-psiholog al Educaţiei a decis că bursele sunt prea scumpe.

Copii la şcoală cu mâna ridicată
Şcoala devine un lux în RomâniaImagine: colourbox

Nu sunt prea scumpe pensiile speciale. De ele nu te poţi atinge că… CCR.

Nu sunt prea scumpe subvențiile de zeci de milioane de euro pentru partide. Aici sunt banii de propagandă, cum să-i tai?

Nu sunt prea scumpe salariile uriașe din autorităţile şi companiile de stat (unele falimentare), unde se premiază incompetența și pilele.

Acum câteva luni acelaşi ministru spunea pe bună dreptate că analfabetismul funcțional e chestiune de securitate naţională. Au trecut alegerile, ne-a lovit brusc conştiinţa bugetului şi deodată nu mai e nicio problemă. Ba chiar se mai poate tăia niţel din banii pentru şcoală.

Aşa că acum ministrul David le spune cinic elevilor şi studenților să accepte mai puțini bani pentru burse. De ce? Pentru că, „în situații de criză, lucrurile sunt complicate. Și să vrei, n-ai de unde”.

Şi asta în condițiile în care România oricum cheltuie printre cei mai puțini bani din UE pe educație, raportat la PIB. Ne aflăm la același nivel cu Tanzania, după state precum Zambia, Anguilla, Palau, Benin și Panama.

Asta e România domnului rector-psihoterapeut în care se cultivă ignoranța și se penalizează inteligența.

Ce viitor poate construi un stat care își umilește elevii şi studenţii care încă învaţă, în ciuda trendului general care pune accent doar pe influensăreală şi TikTok?

Şi atunci să nu ne mai mirăm la alegerile viitoare că AUR ia partea leului. Ei sau oricare altă scorneală extremistă susţinută de "prietenii" noştri din Marele Est.

Citiţi comentariul integral pe spotmedia.ro. 

Treceți peste secțiunea următoare Articolul principal la DW

Articolul principal la DW

Treceți peste secțiunea următoare Mai multe articole de la DW