2. Mergi direct la meniul principal
  3. Accesează direct mai multe site-uri DW

Turcia merge mai departe; pe cine va întâlni Portugalia?

Franz Binder16 iunie 2008

După meciurile de duminică din cadrul EURO 2008, se cunoaşte constelaţia primului meci din sferturile de finală: Croaţia – Turcia. După meciurile din această seară vom şti care va fi adversarul Portugaliei în sferturi.

Imagine: AP

Se pare că turcii s-au specializat în marcarea golurilor „last minute”.

Aşa au făcut-o în partida cu fotbaliştii elveţieni, aşa s-a întîmplat şi în meciul cu echipa cehă. În partida decisivă pentru ocuparea locului doi în grupa A, nimeni – nici măcar suporterii echipei turce – n-au mai crezut într-o minune. La Geneva, echipa antrenorului Bruckner a condus pînă în minutul 75 cu 2 – 0, dar la încheierea partidei ea a părăsit stadionul învinsă cu 2 – 3.

Arda

şi de două ori Nihat au făcut ca la Istanbul, Ankara şi nu numai oamenii să iasă cu miile în stradă şi să sărbătorească neaşteptatul succes.

Şi în Germania tinerii de origine turcă au făcut corso-uri de maşini în marile oraşe. Doar în oraşul Mainz ei au întrecut măsura, fapt pentru care poliţia a fost nevoită să intervină şi să calmeze spiritele încinse.

Portarul Volkan Demirel eliminatImagine: AP

Drama sportivă a cehilor a început cu greşeala copilărească a portarului Cech la golul doi al turcilor. Goalkeeper-ul a scăpat o centrare direct în picioarele lui Nihat, care a împins mingea în poartă. Două minute mai tîrziu, acelaşi Nihat l-a învins cu un şut sec pe portarul cehilor.

În prelungiri portarul turcilor, Volkan, a fost sancţionat cu cartonaşul roşu după ce l-a obstrucţionat fără minge pe atacantul ceh Koller.

Partida s-a încheiat într-o depresie totală a suporterilor cehi şi euforia generală a turcilor.

După meci fundaşul Altintop, total epuizat, a declarat reporterului televiziunii germane:

„Ultimele două partide ne-au solicitat fizic la maxim. În plus, în cîteva situaţii, norocul a fost de partea noastră. Dar, cred eu, este grozav că o echipă cu un astfel de potenţial a rămas în turneu.”

În al doilea meci al serii, o dispută fără orice miză, Elveţia a întrecut la Basel a doua garnitură portugheză cu 2 – 0, ambele goluri fiind opera atacantului Yakin.

Imagine: picture-alliance/ dpa

În această seară este rîndul fotbaliştilor germani şi a celor austrieci să lupte pentru un loc în sferturile de finală ale turneului. În partida de la Viena germanii au prima şansă, fiindu-le de ajuns o remiză. Dar gazdele austriece nu se vor da bătute cu una cu două.

Antrenorul lor, Hickersberger, este destul de optimist pentru meciul de pe stadionul „Ernst Happel":

„Nu trebuie să ne fie frică de nemţi. Şansele noastre nu sunt rele. Germania ar trebui să joace la nivelul partidei cu Polonia pentru a ne ţine piept. Dacă evoluează ca în meciul cu echipa Croaţiei, atunci sunt aproape sigur că vom învinge noi”,

a declarat antrenorul austriac.

De cealaltă parte, antrenorul echipei germane, Joachim Löw, şi-a făcut la rîndu-i socotelile.

„Am o viziune proprie asupra acestui meci. M-am gîndit la mai multe scenarii iar acum s-a conturat structura echipei care va suţine partida cu Austria”,

a declarat antrenorul federal.

Din tabăra germană s-au scurs informaţii din care reiese că în partida din acestă seară conducerea tehnică a echipei preconizează cîteva schimbări. Este aproape sigur că defensiva va fi întărită cu Arne Friedrich şi că în linia mediană va apărea cel mai probabil Hitzelsberger.

Atacantul Lukas Podolski, care după meciul cu echipa croaţiei fusese uşor accidentat este complet refăcut şi va fi folosit în atacul german alături de Klose.

În al doilea meci al serii se vor întîlni, la Klagenfurt, echipele Croaţiei şi Poloniei. Polonezii mai au o mică şansă de calificare, în cazul în care ar învinge Croaţia cu două sau mai multe goluri, cu condiţia ca Austria să bată Germania la un gol diferenţă, lucru însă puţin probabil.