3. Idi na ostale ponude DW

ARD: Problem se zove Jokić

Gerlad Šefer ARD
10. avgust 2024.

Nakon bronze na EP 2022. i zlata na SP 2023, nemački košarkaši ostali su bez medalje na Olimpijskim igrama. U poslednjoj utakmici selektora Gordona Herberta, Nemačka je izgubila od Srbije rezultatom 83:93.

Paris 2024 - Basketball

Srbi su bolje ušli u igru, pogodili sva prva četiri šuta i poveli sa 9:3. Tim legende trenerskog zanata Svetislava Pešića dominirao je u igri ispod koša na obe strane terena. Ekipa oko Nikole Jokića konstantno je pronalazila rupe u nemačkoj odbrani i lako postizala poene. Nemačka se, s druge strane, mučila da dođe do šuteva za dva poena, pa se oslanjala na trojke. Najvažnija u prvoj četvrtini bila je ona koju je pogodio kapiten Denis Šreder, smanjivši rezultat na 16:21.

Međutim, najveći problem za Nemce zove se Jokić. Najkorisniji igrač prošle NBA sezone vešto je koristio svoju masivnu građu, probijao se do koša ili bi nalazio slobodne saigrače. Jokić je samo u prvoj četvrtini sakupio šest poena i šest asistencija. Srbija je zasluženo vodila 30:21.

Jokić u akcijiFoto: Marcus Brandt/dpa/picture alliance

Loš procenat šuta

Kada je superstar Srbije, Jokić, na početku druge četvrtine otišao na pauzu, nemačka odbrana je postala znatno stabilnija. Međutim, u napadu trojke više nisu ulazile u koš. Nemački igrači promašili su četiri trojke zaredom, što ih je sprečilo da smanje zaostatak (23:35).

I pored toga, Nemci su se bolje snašli u igri i uspevali su bolje da kontrolišu Jokića. Daniel Tajs je u odbrani obavio težak posao, blokirao jedan šut i ukrao loptu, dok je u napadu krilni centar Johan Timan blistao sa raznovrsnom igrom i sedam poena. Iako procenat šuta nije bio sjajan (samo 25% pogođenih šuteva za dva poena), videlo se da se trude. Nemci su u drugoj četvrtini imali minimalnu prednost (17:16), ali su na poluvreme otišli sa zaostatkom od 38:46.

Utkamicu je gledao i nemački kancelar Olaf ŠolcFoto: Marcus Brandt/dpa/picture alliance

Dva tajm-auta u roku od jednog minuta
Bolje su se u igru vratili Srbi, koji su postigli prvih šest poena u trećoj četvrtini. Sjajan pas iza leđa Jokića, trojka Alekse Avramovića, kao i ukradena lopta od strane istog igrača, praćena sa dva lagana poena, omogućili su da prednost Srbije ponovo poraste na ubedljivih 14 poena.

Selektor Nemačke, Gordon Herbert, uzeo je tajm-aut pri rezultatu 45:59. Međutim, to nije donelo nikakav rezultat.

Srbi su ušli u odličan ritam; pozadi su Jokić (blok) i Ognjen Dobrić (ukradena lopta) osvajali lopte, dok su u napadu Avramović (dva poena) i Dobrić (tri poena) nastavili da uvećavaju prednost. Herbert je morao da uzme još jedan tajm-aut, nepun minut nakon prvog (45:64).

Jokić sa tripl-dablom

Dve brze trojke držale su Nemce u igri. Pravi podstrek je, međutim, bio (još jedna) sumnjiva odluka sudija. Johannes Timan je dobio tehničku grešku zbog "simuliranja" (flopping), što je razbesnelo trenera Herberta. Nemačka je odgovorila na terenu. Tim Gordona Herberta je, zahvaljujući dvema trojkama Ajzeka Bongea, smanjio zaostatak od 19 poena na samo devet. Rezultat je bio 63:72 pred ulazak u poslednju četvrtinu.

Danijel Tis pokušava da spreči pogodakFoto: Evelyn Hockstein/picture alliance

Međutim, Nemačka nije uspela da napravi potpuni preokret. Tim je promašio previše lakih poena, a Denis Šreder je imao previše izgubljenih lopti (ukupno šest). S druge strane, Nikola Jokić je bio svuda na terenu. Na kraju je zabeležio 19 poena, dvanaest skokova i jedanaest asistencija – što je bilo previše za Nemačku tog subotnjeg dana.

Slaba uteha za nemački tim: četvrto mesto je ipak najbolji plasman koji su ikada ostvarili naOlimpijskim igrama.