ОБСЄ фіксує збільшення кількості обстрілів на Луганщині
Дмитро Прокопчук
4 лютого 2017 р.
Через обстріли ремонтні бригади не змогли відновити електропостачання Авдіївки та Донецької фільтрувальної станції.
На Донеччині зменшилася кількість обстрілівФото: Getty Images/AFP/A. Filippov
Реклама
Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні зафіксувала станом на 19:30 3 лютого зменшення кількості порушень припинення вогню у Донецькій області та одночасне збільшення - у Луганській, порівняно з попередніми днями ескалації. Як ідеться в опублікованому в суботу, 4 лютого, звіті, у Донецькій області зафіксовано 3300 вибухів, у Луганській - 560.
Перебуваючи у центрі Донецька, спостерігачі чули близько 800 вибухів невизначеного походження. Поблизу Донецької фільтрувальної станції (ДФС) зафіксовано 315 вибухів. У Twitter в ОБСЄ зазначили, що обстріли завадили роботі ремонтників з відновлення електропостачання Авдіївки та фільтрувальної станції.
Спостерігачі ОБСЄ також почули понад 400 вибухів в районі ДФС, що неподалік Авдіївки. В районі контрольованого українськими військами Світлодарська в СММ зафіксували 224 звуки пострілів артилерії, ще 97 вибухів були визначені як звуки влучання артилерійських снарядів та мін.
Нагадаємо, з неділі, 29 січня, на Донбасі триває ескалація бойових дій між бойовиками та українськими військами. Епіцентром загострення є Авдіївка, проте у п'ятницю в Києві заявили, що бої поширилися на всю лінію розмежування. Лише за один день на цьому тижні в ОБСЄ нарахували понад 10 тисяч порушень режиму припинення вогню, що стало найвищим показником за весь час дії місії.
Загострення конфлікту на Донбасі шостий день поспіль приносить звістки про втрати серед українських військовослужбовців, а також цивільних по обидва боки від лінії фронту. Гуманітарна ситуація в Авдіївці ускладнюється.
Фото: picture-alliance/AP Photo/E. Maloletka
Бої навколо промзони
Нинішня ескалація в протистоянні українських військ та проросійських сепаратистів розпочалася вранці 29 січня активізацією боїв в Авдіївці навколо промзони, прилеглої до стратегічно важливої траси, що поєднує підконтрольні бойовикам "ДНР" Донецьк та Горлівку. Вже незабаром у Києві та Донецьку заявили про перші бойові втрати та постраждалих мирних жителів. Внаслідок боїв місто було знеструмлене.
Фото: picture-alliance/dpa/F. Kohler
Страждання цивільного населення
Від боїв навколо Авдіївки, які тривають уже шостий день поспіль, великих страждань зазнає цивільне населення по обидва боки лінії розмежування. Будинок цього чоловіка в колишньому місті-супутнику Донецька зруйнований внаслідок потрапляння у нього снаряду. Від початку боїв навколо міста, за даними поліції, загинули троє мирних жителів.
Фото: Reuters/G. Garanich
Гуманітарна ситуація погіршується
Через знеструмлення й пошкодження ліній газопостачання гуманітарна ситуація в Авдіївці залишається вкрай складною. У місті обладнані пункти обігріву та роздачі їжі населенню. Міжнародний комітет Червоного Хреста з п'ятниці, 3 лютого, організував доставку палива для електрогенераторів міста з розташованої на північ від міста Костянтинівки - по шість тонн на добу до врегулювання ситуації.
Фото: Getty Images/AFP/A. Filippov
Промисловість під ударом
Наслідки бойових дій не оминули й набільше підприємство Авдіївки - коксохімічний завод. Він був знеструмлений разом із рештою міста. Перебої в роботі підприємтсва відчули на собі й промисловці розташованого в понад сотні кілометрів Маріуполя - один із тамтешніх металургійних гігантів повністю залежний від постачання коксу з Авдіївки. Через бойові дії відновлювальні роботи на заводі не проводять.
Фото: picture-alliance/dpa/I. Varenytsia
Заблоковані під землею
Внаслідок боїв знеструмлено й частину підконтрольного проросійським сепаратистам Донецька. Працівники найбільшої шахти міста - імені Засядька - опинилися заблокованими в забої. На щастя, зрештою електропостачання було відновлено й їх вдалося врятувати.
Фото: Reuters/A. Ermochenko
Бойові втрати
Лише за підсумками протистояння 2 лютого в Авдіївці загинули четверо українських військових, 17 - поранені, повідомили у штабі АТО. Загалом від початку загострення загинули десять українських солдатів. Бойовики обстрілюють Авдіївку та її околиці з "Градів", самохідних артилерійських установок калібром 122 і 152 міліметрів, танків, мінометів та інших видів озброєння.
Фото: picture-alliance/dpa/I. Varenytsia
Цивільні жертви по обидва боки від фронту
Бої навколо Авдіївки зачепили й підконтрольний бойовикам "ДНР" Донецьк. Внаслідок обстрілів кількох районів міста зруйновано низку будинків та пошкоджено інфраструктурні об'єкти. Наслідками обстрілів Донецька 2 лютого, за даними сепаратистів, стали двоє загиблих мирних жителів та понад десять поранених.
Фото: picture-alliance/AP Photo/A. Ermochenko
Заборонене "Мінськом" озброєння
Попри заборону мінськими домовленостям, поблизу лінії зіткнення, очевидно, розташоване важке озброєння. Наявність танків та гаубиць у районі Авдіївки підтвердили й у спеціальній моніторинговій місії ОБСЄ. В українському міноборони заявили, що бронетехніка участі в бойових діях не бере і перебуває в оперативному резерві українських військ на випадок спроби бойовиків прорвати оборону.
Фото: Reuters/G. Garanich
Евакуація
Через інтенсивні бої українська влада евакуєю мирних жителів з прилеглих до лінії зіткнення територій. Уверечі четверга, 2 лютого, в Державній службі з надзвичайних ситуацій (ДСНС) повідомили про евакуацію з Авдіївки 188 людей, зокрема 95 дітей. Більшість із них вивозять у пансіонати розташованих на півночі області Слов'янська та Святогірська.
Фото: picture-alliance/AP Photo/A. Ermochenko
Руйнування в Донецьку
Повідомлення про руйнування та евакуацію мирних жителів надходять і з боку сепаратистів. Цю перукарню в Куйбишевському районі Донецька було вщент зруйновано внаслідок обстрілів останніх днів. У четвер, 2 лютого, в самопроголошеній "ДНР" заявили про евакуацію 53 жителів розташованого на півночі Донецька Київського району, зокрема й 10 дітей.