У Будапешті пройшов перший прайд після відходу Орбана
27 червня 2026 р.
У Будапешті десятки тисяч людей вийшли в суботу, 27 червня, на марш гордості - перший парад на підтримку прав ЛГБТ після відставки Віктора Орбана з посади прем'єр-міністра Угорщини, повідомляє агентство AFP.
Парад відбувся попри екстремальні погодні умови: вдень температура досягла позначки +38. Тож організатори закликали людей з груп підвищеного ризику залишитися вдома та стежити за заходом онлайн.
За оцінками агенції Associated Press, цього року на марш прийшло менше людей, ніж 2025-го, коли в ході взяло участь до 350 тисяч людей. Тоді уряд Орбана намагався заборонити проведення параду в Будапешті, пославшись на закон про "захист дітей", однак опозиційний мер міста Гергей Карачонь зареєстрував прайд як муніципальний захід, на який не потрібно офіційне узгодження влади. У прайді 2025 року взяла участь рекордна кількість людей.
Читайте також: Мера Будапешта допитали через організацію ЛГБТ-прайду
Нова влада Угорщини поки не скасувала анти-ЛГБТ закони епохи Орбана
Новий консервативний та проєвропейський прем'єр-міністр Угорщини Петер Мадяр, який змінив навесні 2026 року Орбана після 16 років перебування останнього при владі, не раз висловлювався на підтримку рівноправності та свободи зборів. Однак, як пише AFP, він офіційно не підтримав марш гордості та поки не робив кроків щодо скасування анти-ЛГБТ законів, ухвалених за його попередника.
У квітні цього року Суд Європейського Союзу ухвалив, що угорські анти-ЛГБТК закони суперечать європейському праву.