У NASA оголосили склад екіпажу місячної місії "Артеміда-3"
10 червня 2026 р.
Американське космічне агентство NASA оприлюднило 9 червня імена чотирьох астронавтів, які увійдуть до складу екіпажу місячної місії "Артеміда-3".
На Місяць вирушать американці Андре Дуглас, Френк Рубіо та Ренді Бреснік, а також італієць Лука Пармітано.
Місце італійця мав зайняти німецький астронавт
Раніше Європейське космічне агентство (ESA) заявляло, що першим європейцем у складі місячної місії NASA стане німецький астронавт. Серед основних кандидатів на цю роль називали 49-річного вченого, геофізика, вулканолога та астронавта Александера Герста (Alexander Gerst) і 56-річного астронавта й інженера, учасника місії SpaceX Crew-3 Маттіаса Маурера (Matthias Maurer).
Глава ESA Йозеф Ашбахер (Josef Aschbacher) у коментарі німецькому агентству dpa зазначив, що вирішальним фактором для вибору італійця Пармітано стали вимоги NASA. "Вони шукали саме пілота-випробувача, а в нашому корпусі астронавтів є тільки один тест-пілот - це Лука Пармітано", - пояснив він.
Астронавти "Артеміди-3" не висаджуватимуться на Місяць
Спочатку місія "Артеміда-3" передбачала висадку на Місяць, проте в лютому 2026 року в NASA заявили, що астронавти залишаться на низькій навколоземній орбіті та відпрацюють стикування з місячними посадковими модулями від компаній SpaceX і Blue Origin.
Старт місії "Артеміда-3" запланований на 2027 рік, пілотована посадка на Місяць поки що відкладена до 2028 року.
Місячна місія "Артеміда-2"
У ніч на 11 квітня астронавти NASA Рід Вайсмен, Віктор Гловер і Крістіна Кук, а також астронавт Канадського космічного агентства Джеремі Хансен повернулися на Землю. Їхній космічний корабель "Оріон" здійснив у рамках місії "Артеміда-2" обліт Місяця. Під час неї був встановлений новий рекорд віддаленості людини від Землі за всю історію - астронавти перебували на відстані 407 000 кілометрів від нашої планети.